Az elmúlt években a futball világába is mélyen beférkőzött a gépilátás. A labdarúgó bírók elkezdtek gépi látású rendszereket használni a döntéseik támogatására. A Gólvonal Technológia és a Videó Asszisztens Bírók hozzájárulhatnak az igazságosabb döntésekhez, de a sport magas irama és kiszámíthatatlan jellege kihívást jelent a rendszerek számára.
Mi is az a Gólvonal Technológia (GLT) és a Videó Asszisztens Bírók (VAR)?
Az, hogy egy labda teljesen áthaladt-e a gólvonalon, és ezáltal gólnak számít, sokszor többről is dönthet, mint egy meccs. Ezek a döntések akár évtizedes vitákat is okoznak. A híres „Wembley-gól”, amely segített eldönteni a 1966-os világbajnokságot, kétségtelenül a legismertebb példa. A bírók évtizedek óta már nem csak a saját érzékeikre támaszkodhatnak, hanem a kritikus döntésekben megbízható analízisekre támaszkodtak, amiket korunkban elkezdtek kiegészíteni a gépi látású segédszisztémák.
Az egyik ilyen rendszer, a Gólvonal Technológia (GLT), gépi látást használ a labda pozíciójának ellenőrzésére. Megállapítja, hogy a labda átjutott-e a gólvonalon és gól esetén jelez a bírónak a döntéshez. Ezeket a rendszereket2013-ban vezette be a FIFA és az azt követő évben már élesben is bevetették a 2014-es Világbajnokságon Brazíliában. Ma a kamerák nem csak a gólvonalon nyújtanak segítséget a bíróknak. A VAR (Videó Asszisztens Bíró) és a VOL (Virtuális Lesrakási Vonal) rendszer részletes képeket biztosít az egész mérkőzés során, amikkel segíti a bírót alegmegfelelőbb ítélet meghozásában, lehetséges büntetők, kiállítások vagy les pozíciók meghatározásában. A VAR segítségével a labdarúgásban a rossz döntések szignifikánsan csökkenthetők. A futballban minden a sebességről és a pontosságról szól. A profi labdarúgók magas sebességgel futnak és rúgják a labdát, és sokszor néhány milliméter lehet a különbség egy les és egy szabályos gól között. Egy potenciális leshelyzet esetén a stadionban szurkoló tízezrek, és a TV-képernyő előtt ülő milliók nem várhatnak sokáig a bírói döntésekre. Így magától értetődik, hogy ezeket a döntéseket nem csak gyorsan, hanem helyesen is kell meghozni.
Gépilátás a labdarúgásban: cél a precizitás
A játék folyamatosan növekvő iramának eredményeként a piac olyan segédeszközöket követel, amelyek magas pontosságot és megbízhatóságot nyújtanak a bírói döntések támogatásához, miközben nagyon gyorseredményeket szállítanak. Fontos, hogy a VAR rendszer képes legyen minden helyzetet pontosan rögzíteni és elemzeni a pályán valós időben.
Basler ace 2 kamerák a stadionban
A gólvonal-technológia felállása 14 kamerából áll, amelyek 200 képkockát rögzítenek másodpercenként. Az ehhez használt modellek a Basler ace 2 színes kamerák a Basic vonalból, amelyek Computer Vision Feature Set-tel vannak felszerelve, és könnyen integrálhatók a pylon szoftver segítségével. A kamerák a rendszer szíve, különleges házakba vannak beépítve egy számítógép köré, amely effektív működését rendkívül erős grafikai kártyák és hűtési, szellőztetési rendszerek biztosítják. A játék tempója miatt elengedhetetlen a magas képkockasebesség, de a képminőség is fontos szempont, szükséges a magas minőség annak érdekében, hogy tiszta és megbízható képet kapjon a szakmai stáb arról, hogy mi történik a pályán. Elengedhetetlen, hogy a rendszer képes legyen igény szerint a képek élességének, kontrasztjának, színreprodukciójának beállítására. Ezek a szigorú követelmények eredetileg kihívást jelentettek az ace 2 kamerák számára. A megfelelő magas képkockasebesség elérése érdekében a képeket Bayer RG8 formátumban továbbítják. A kamera belső műveletei miatt a képmegjelenítés során „demosaicing” hatások jelentkeznek, ami negatívan befolyásolja a képminőséget.A Basler kibővítette a „demosaicing” módok repertoárját kifejezetten erre a kihívásra, és most már elérhetővé teszi a „Unilinear Demosaicing Mode”-ot. A „Unilinear Demosaicing Mode” kiküszöböli a nem kívánt színezeti hibákat, miközben megjelenítéskor eléri a szükséges magas képkockasebességet és kiváló színreprodukciót.Ez a funkció az összes ace 2 kameránál alapfelszerelésként elérhető a projekt befejezése óta.
A mikroszekundum pontosságra szinkronizált kamerák hatékonyan dolgozzák fel a képeket és továbbítják azokat a szervereknek, amelyek valós idejű labda-követési, közvetítési és mérkőzési adatokkal tudnak szolgálni ajátékvezetők számára. Az évtizedekig tartó vita, hogy áthaladt-e a labda a vonalon, végre a múlté. A bíró a gépilátás biztos segítségével ezt a kételyt a másodperc töredéke alatt el tudja oszlatni.